náhled

Seznam věcí na puťák

 Na pochodu je znát každý gram navíc, proto prosím berte tento seznam jako doporučení, každý si ho pak může upravit v závislosti na předpokládaných povětrnostních podmínkách, cílové destinaci, prostředí plánovaných tábořišť (například můžeme mít naplánováno přespání v přístřešcích, nebo pod širákem, na delší treky případně se stanem), a vlastních zkušeností a pohodlí.

Oblečení:

Ponožky

Pohorky - ideálně s podporou kotníku. Naimpregnované. Ideálně ozkoušené a prošlápnuté, v úplně nových botách se nejde nejpohodlněji.

Kraťasy / Kalhoty - záleží na podmínkách. Případně kalhoty s odepínacími nohavicemi

Podvlíkačky/elesťáky - lze je použít jako druhou vrstvu pod kalhoty, nebo jako tenké kalhoty pod kraťasy. Pokud nečekáme nižší teploty, stačí vzít pouze kombinaci kraťasy-podvlíkačky.

Spodky

Termotričko - ideální při pochodu. Člověk se zpotí i když není nijak horko.

(Termotričko s dlouhým rukávem) - nepovinné, záleží na očekávaných teplotách. Hodí se jako tenká mikina v kombinaci s normálním tričkem.

Normální tričko - na spaní, později jako náhradní, nebo druhá vrstva. Lépe bavlněné, ne z umělých materiálů.

Větrovka/tenká bunda - ideálně nepromokavá, hodí se s kapucí.

Mikina - záleží na očekávaných podmínkách.

Pláštěnka - ideálně pončo, které lze jednoduše přehodit přes oblečení.

Náhradní ponožky - na 3 dny stačí 1x na sobě + 1x náhradní, pak záleží na délce pochodu.

(Plavky, ručník)

Vybavení:

Batoh - kvalitní batoh s bederním pásem. Bohatě stačí univerzální velikost 60l - i pro delší tůry na týden, 14 dnů, či tábor nebo jarky. Na kratší (např. třídenní pochody stačí samozřejmě menší, třeba i 30l) Osvědčené značky jsou např. Gemma, Osprey a mnoho dalších. 

Pláštěnka na batoh - do deštivých pochodů se hodí, aby nebyly všechny věci v batohu vlhké.

Spacák - záleží na podmínkách. Počítá se každý gram, ale zase dobrý spánek v teple je nenahraditelný.

Karimatka - Alomatky jsou sice lehké, ale na tvrdé půdě, či skále se na nich bude špatně spát. Nafukovací jsou zase těžší. Ideální jsou klasické pěnové karimatky, které poskytují pohodlí i izolaci od země. Hodí se i do hamaky jako vrstva proti profukování, či jako výztuž.

(Hamaka) - nepovinné, při větru či vlhku v nich nepříjemně táhne na zadek. Ne každému vyhovují, zato jdou zavěsit prakticky kdekoliv a nemusíte ležet na mokré zemi

Celta - nejlépe co nejlehčí, méně vhodné jsou starší těžké celtoviny. Musí být ale dostatečně velká, aby se na ní dalo lehnout, nebo si postavit jednoduchý přístřešek před deštěm. Vhodné s oky pro uvázání. K tomu dostatečně dlouhé a pevné provázky pro její vypnutí (dobrý je paracord) - minimálně 5-6 ks (1 či 2 na hřeben áčka a čtyři do rohů). Pokud nemáte, lze se dohodnout, že pokud má někdo dostatečně velkou, vejdou se dva, tři pod společnou plachtu.

Ešák, lžíce - ohnivzdorný (plastové misky jsou sice lehké, ale moc si v nich neuvaříte. Záleží na domluvě ve skupině, může se například brát společný kotlík.

Hygiena - kartáček, pasta, malá tuba mýdla (celý sprcháč je zbytečný), nebo desinfekce na ruce

Toaletní papír! - často opomíjené, zato klíčové vybavení

Vařič + bomba - 1 do skupiny, záleží na domluvě, či zda se nebude vařit na ohni.

Nůž - základ zálesáckých nástrojů.

Baterka - nejlépe čelovka, i s možností červeného světla.

KPZ (+sirky/zapalovač)

Petlahev (s vodou na vaření) - i 2x 1,5litru, záleží, zda lze doplnit cestou. Voda je těžká, ale její spotřeba je velká.


Jak balit do krosnyJunák - český skaut, 7. středisko BLANÍK Praha 4 

Gončarenkova 628/15, 147 00 Praha 4

IČO: 604 469 27 
Číslo jednotky: 114.07

kontakt na vedení oddílu:    

utahove@skaut.cz   
Powered by nPress ~ administrace